W ostatni czasie wiele osób zgłasza się do mnie w celu wykonania montażu domofonu lub wideodomofonu. Często są to właściciele domów w Gdańsku, Gdyni i okolicach. Jednak dobranie odpowiedniego sprzętu do posiadanej instalacji nie zawsze jest proste. Istnieje bowiem sporo różnych systemów w których każdy może wykorzystywać inną strukturę oprzewodowania.
Instalacja systemów domofonowych
Najlepszym sposobem na większość instalacji jest układanie instalacji z punktem centralnym, czyli w gwiazdę. Polega to na tym aby każdy element naszego systemy doprowadzić do wspólnego punktu. Najczęściej takim punktem będzie tablica multimedialna w naszym domu. Znajduje się w niej zasilanie sieciowe 230V z którego można zasilić nasz system.
Instalacje domofonowe i wideodomofonowe dzielą się na analogowe i cyfrowe a także hybrydowe te pierwsze odchodzą często do lamusa, a ich miejsce zastępują nowoczesne systemy cyfrowe, które posiadają znacznie większe możliwości funkcyjne.
Rodzaje systemów domofonowych
Domofony analogowe spełniały funkcje wyboru lokalu do którego chcieliśmy się dostać przeprowadzenie rozmowy i ewentualne otworzenie drzwi przez lokatora. Jednak kiedy sami chcieliśmy otworzyć drzwi trzeba było fatygować się kluczem.
W systemach cyfrowych opcji na rozbudowanie systemu jest wiele. Poza samą opcją rozmowy możemy także jako lokator podejrzeć na monitorze z kim mamy do czynienia. Możemy wykonać zdjęcie lub nagrać obraz. Jeśli nie ma nas w lokalu system może wybrać nasz numer i poprzez telefon przeprowadzimy rozmowę a nawet wpuścimy na teren posesji poprzez wybór klawisza na klawiaturze numerycznej telefonu. Jeśli szukanie klucza w pęku jest problemem możemy wybrać opcję z dostępem poprzez kod lub brelok.
Dobór przewodów do systemów domofonowych
Istotnym punktem przy wyborze systemu jest wspomniana już wcześniej instalacja domofonowa. Jeśli budujemy nowy dom najlepiej zastanowić się nad tym czy domofon ma spełniać jedynie opcję otwierania furtki i bramu czy może również monitoringu terenu przed naszą posesją. Osobiście polecałbym systemy domofonowe IP ich możliwości rozbudowy są bardzo szerokie. Do takiego rozwiązania należy doprowadzić do każdego elementy systemu przewód ethernet czyli skrętkę. Posiada ona 8 żył co sprawdzi się również przy wyborze innych systemów. Niektóre z urządzeń wymagają osobnego zasilacza do elektropajęczarzu przy furce co oznacza że oprócz skrętki dobrze jest doprowadzić przewód zasilający o przekroju np. 2x1mm2.
Większość domofonów i wideodomofonów obsługuje również sterowanie bramą wjazdową tu też ważne jest aby kaseta zewnętrzna była połączona przewodem ze serownikiem bramy, może to być przewód typu skrętka lub inny przewód wieloparowy. Do sterowania bramą wykorzystujemy styk bezpotencjałowy, który przy zwarciu generuje funkcję bramy. Co oznacza że wystarczą tu również tylko dwie żyły. Pamiętać jednak należy że przewody teletechniczne są dość delikatne więc układajmy je z zapasem.
Pamiętajmy o tym aby w przypadku prowadzenia przewodów na zewnątrz budynku wykorzystywać przewody przeznaczone do ziemi.
W przypadku niewykorzystania systemu IP możemy na ułożonej skrętce zainstalować również system 2 żyłowy lub popularniejszy i tańszy 4 żyłowy. Przed zakupem danego systemu najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się instalacją i montażem systemów domofonowych oraz systemów wideodomofonowych. Specjalista po oględzinach doradzi czy wybrany przez nas system bezie kompatybilny z przygotowana wcześniej instalacją.