Co to jest „inteligentny dom” i czy każdy może taki mieć?

Ogólnie rzecz biorąc, określeniem tym nazywamy zbiór urządzeń, którymi można sterować zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej. Inteligentny dom obejmuje między innymi różne sprzęty gospodarstwa domowego i RTV, oświetlenie, wentylację i klimatyzację, alarmy, systemy nawadniające, a nawet ruchome rolety.

Jego kluczowymi elementami są czujniki (ruchu, zadymienia, zalania, wilgotności, ciśnienia, natężenia światła, czadu itp.), które monitorują sytuację wewnątrz i na zewnątrz obiektu, a następnie przekazują zebrane informacje do jednostki centralnej systemu smart home. Dzięki temu w przypadku wykrycia nieprawidłowości (np. zalania łazienki pod nieobecność właścicieli) system wysyła powiadomienie na aplikację mobilną, czym umożliwia szybką reakcję.

System, który większość pracy wykona za Ciebie

Czujniki reagują na zmieniające się warunki nie tylko w przypadku awarii lub zagrożenia. Ich zadaniem jest dostosowanie pracy urządzeń do sytuacji na porządku dziennym – przykładowo, dzięki termostatowi, wewnątrz zawsze panuje temperatura dostosowana do pogody. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją (a także oświetleniem) wpływa na obniżenie się wysokości rachunków. Ciekawym dodatkiem do systemu smart home są również tzw. inteligentne gniazdka, które łączą wpięte do nich urządzenia z aplikacją mobilna, oraz inteligentne żarówki, dostosowujące natężenie oświetlenia.

Wyróżnia się dwa rodzaje inteligentnego domu: otwarty i zamknięty. W drugim z nich wszystkie elementy, które wchodzą w jego skład, pochodzą od jednego producenta. Z tego powodu zazwyczaj nie ma możliwości zintegrowania ich z urządzeniami innej marki (na przykład w ramach rozbudowy). Otwarty system smart home pozwala zaś na dowolne rozszerzanie go o dodatkowe elementy od różnych marek.

Czy każdy może mieć system smart dom?

Tak, w każdym domu można skorzystać z takiej technologii, niezależnie od tego, czy mowa o nowym budownictwie, czy o modernizacji starego obiektu. Systemy smart home mogą być mniej lub bardziej rozbudowane – o więcej szczegółów warto zapytać fachowca, który oceni możliwości instalacji i doradzi przy wyborze właściwych urządzeń.


Opublikowano

w

przez

Tagi: