Oznaczenie przewodów oraz ich zastosowanie w praktyce

Często zdarza się że elektrycy używają różnych skrótów jeśli chodzi o dobór odpowiedniego przewodu czy kabla. No właśnie może zacznijmy od tego czym różni się przewód ok kabla i czy jest to tylko kwestia nazewnictwa czy ma jednak jakieś znaczenie. 

Przewodem określa się drut, linkę, płaskownik, w izolacji lub bez który jest nośnikiem prądu lub sygnału. Kabel to wyrób złożony z jednego lub wielu osobno izolowanych przewodów o specyficznej budowie z dodatkowym wzmocnieniem, a także ekranowaniem w dowolnej konfiguracji. Zatem przewód jest prostym nośnikiem, przewodnikiem, a kabel produktem złożonym. Jednak powszechnie stosuje się zasadę iż kable układa się na zewnątrz, a przewody wewnątrz budynków.

Istotne jest jednak żeby wiedzieć co kupić na naszą budowę żeby pracowało się nam łatwiej i szybciej. Kable albo przewody ziemne posiadają zazwyczaj wzmocnioną izolację zewnętrzną która jest twardsza i sztywniejsza od przewodów instalacyjnych. Dodatkowo mają przekrój okrągły co zdecydowanie utrudnia ich układanie pod tynkiem. Przewody produkowane są w przekrojach okrągłych i płaskich co zdecydowanie ułatwia ich montaż. Do montażu instalacji w naszym domu czy mieszkaniu najczęściej wykorzystujemy przewody o przekrojach żył 1,5mm2 i 2,5mm2. Oczywiście w zależności od mocy urządzenia, bądź urządzeń na danym przewodzie, musimy zastosować przewód o większym przekroju żyły lub rozbić obwody na większą ilość. Obecnie w nowych instalacjach w układzie TN-S stosuje się dla obwodów jednofazowych przewody 3 żyłowe a dla trójfazowych 5 żyłowe. Oznaczenie takiego przewodu to YDY dla przewodu okrągłego i YDYp dla przewodu płaskiego po oznaczeniu przekroju może pojawić się  (ŻO) co oznacza, iż przewód został wyposażony w żyłę ochronną. Następnym oznaczeniem jest ilość żył w naszym przewodzie i na końcu przekrój pojedynczej żyły. Przykład YDYp(żo) 5×2,5mm2 oznacza przewód

Y– mówi nam z jakiego materiału została wykonana izolacja zewnętrzna przewodu w tym przypadku jest to polwinit

D– oznaczenie budowy żyły, w tym przypadku drut

Y-oznaczenie z jakiego materiały została wykonana izolacja żyły, tu także polwinit

p-oznaczenie przekroju przewodu, w tym przypadku przewód płaski. Brak oznaczenia p mówi nam iż przewód jest okrągły

5x-ilość zył w przewodzie

2,5mm2 – oznaczenie przekroju pojedynczej żyły.

Inne przykłady oznaczeń przewodów i kabli

DY – oznaczenie przewodu jednożyłowego w pojedynczej izolacji z polwinitu

LgY – przewód składający się z wielodrutu o miękkiej konstrukcji potocznie nazywany linką

OMY i OMYp oraz OWY to przewody w izolacji oponowej z polwinitu,

YKY i YAKY to kable energetyczne oznaczenie A mówi nam o zastosowaniu aluminium jako materiału do produkcji żył

c– oznaczenie to przy niektórych przewodach świadczy o zwiększonej odporności na temperaturę

Znając już oznaczenia jakimi opisywane są  przewody i kable możemy przejść do omówienia jakie przewody i gdzie je stosujemy. Przewody OMY  można  stosować do instalacji mieszkaniowej, jednak nie są odporne na wysokie temperatury, trzeba uważać przed stykaniem się przewodu z urządzeniem emitującym wysoką temperaturę np. oświetlenie w suficie podwieszanym.  Taka sytuacja wymaga aby przewód montowany był w rurach osłonowych np. rurach karbowanych, tak zwanych peszlach.  Przewody YDY mają znacznie wytrzymalsza powłokę izolacji dzięki temu są bardziej uniwersalne, a co za tym idzie powszechniej się je wykorzystuje przy instalacjach, zdecydowanie przez wzgląd na technologie budowy domów i mieszkań wykorzystywane są przewody płaskie. Takie rozwiązanie ułatwia prace i nie wymaga wykonywania dodatkowych bruzd, choć też nie zawsze, co może uda mi się kiedyś pokazać. Przewody LgY najczęściej wykorzystuje się przy podłączeniach wewnętrznych rozdzielnic.  Czyli doprowadzaniu ze źródła, zasilania pod odpowiednie aparatury rozdzielni elektrycznej. A kablami YKY oraz YAKY zazwyczaj doprowadzamy zasilanie do naszego obiektu lub zasilamy obwody zewnętrzne takie jak, brama wjazdowa czy oświetlenie ogrodu. Kable te układamy w ziemi. W przypadku kabli o niskim napięciu do 1kV, minimalna głębokość zakopania przewodu to 70cm.


Opublikowano

w

przez

Tagi: