Inteligentne systemy automatyki domowej

Na rynku istnieje wiele systemów smart home czyli automatyki domowej. Systemy te świetnie nadają się do nowo powstałych jak i modernizowanych instalacji elektrycznych. Ich zastosowanie może być wykorzystane nie tylko w wielkich fabrykach czy luksusowych rezydencjach, ale także w domach jedno i wielo rodzinnych a nawet w mieszkaniach.

Często słyszę opinię iż systemy automatyki domowej to niepotrzebny koszt i niepotrzebny gadżet, nic bardziej mylnego. W czasach gdzie wszystko drożeje inwestycja w system smart to świetny sposób na oszczędności.

Jak oszczędzać z systemem smart home?

System automatyki domowej może integrować i wykonywać operacje w zasadzie wszystkich systemów i urządzeń w obiekcie. Jedną z głównych instalacji wykorzystaną do sterowania jest oświetlenie. Oprócz samego załączania wielu świateł z pozycji jednego włącznika lub panelu sterującego system smart home może zapalać i gasić światło wykrywając obecność w danym pomieszczeniu. Czujnik obecności to nie tylko czujnik ruchu, ale także czujnik natężenia oświetlenia, natężenia dźwięku, a w niektórych przypadkach również czujnik temperatury. W takim wypadku mimo braku ruchu w pomieszczeniu światło nie zgaśnie ponieważ czujnik wykrywać będzie  dźwięki w najbliższym otoczeniu tj. rozmowa przy stole.

Automatyka domowa sama dostosuje natężenie światła do panujących warunków. W klasycznej instalacji kiedy z zewnątrz wpada światło, jednak zbyt małe do czytania podejdziemy do włącznika aby je włączyć. W większości przypadków będzie to 100% źródła światła, chyba że dysponujemy ściemniaczem. W przypadku systemu automatyki czujnik natężenia oświetlenia możemy zaprogramować na odpowiadającą nam ilość światła w pomieszczeniu. Kiedy ilość wpadającego z zewnątrz światła spadnie poniżej zadanej wartości oświetlenie zapali się automatycznie, a natężenie  źródła dostosuje procentowo wartość do ustawionego parametru.

Kolejną bardzo przydatną funkcją jest tryb nocny. W konwencjonalnej instalacji elektrycznej, wstając wieczorem do toalety, kuchni albo innego pomieszczenia po zapaleniu włącznika wykorzystamy 100% natężenia albo mniej jeśli posiadamy ściemniacz. Jednak zanim to zrobimy musimy dojść do włącznika.  Może być on zlokalizowany przy łóżku w sypialni co ułatwi zadanie, ale będąc nie do końca przebudzonym możemy napotkać trudności w jego namierzeniu . Dodatkowo często włączniki są dość głośne przy ich przełączaniu, co może wybudzić innych domowników W systemie automatyki wystarczy że umieszczony pod łóżkiem czujnik wykryje nasze nogi i automatycznie włączy oświetlenie. Oczywiście nie będzie to pełne mocne światło, a jedynie delikatna poświata oświetlająca nam drogę. Taka funkcja realizowana będzie we wszystkich pomieszczeniach po drodze do celu.

Czujnik obecności wykrywa nas kiedy wchodzimy do pomieszczenia oraz kiedy w nim przebywamy sprawiając, że oświetlenie włącza się oraz zmienia natężenie w zależności od pory dnia. Kiedy opuścimy pomieszczenie system wyłączy nam światło. Dodatkową funkcją przydatną jest automatyczne wyłączenie światła przy wychodzeniu z domu. Kiedy wychodzimy z domu wykorzystując panel sterujący przy wyjściu, system automatyki domowej zadziała w taki sposób, iż wyłączy nam wszystkie niepotrzebne źródła zasilania w tym światło w pomieszczeniach w których nikogo nie ma. Szczególnie dostrzegalna będzie to funkcja dla pomieszczeń w których nie zastosowaliśmy czujników obecności a jedynie klasyczne włączniki.

Reasumując dzięki systemowi smart home i podłączeniu do niego instalacji oświetlenia oszczędzamy poprzez:

  • włączanie i wyłączanie światła podczas przebywaniu w pomieszczeniach oraz ich opuszczaniu,
  • dostosowując natężenie źródła światła do panujących warunków zewnętrznych,
  • tryb nocny dostosuje natężenie światła do nocnych wędrówek po domu,
  • automatycznie wyłączając światło przy opuszczaniu domu.

Na ten moment opisałem wam możliwości oszczędzania wykorzystując instalację oświetlenia w systemach automatyki domowej. W następnym artykule opisze w jaki sposób możemy oszczędzać również podłączając pod smart home sterowanie rolet i system ogrzewania.


Opublikowano

w

przez

Tagi: